ZVONY ve zvonici sv. Jiljí

V roce 2015 nás napadla myšlenka o odlití nového zvonu pro kostel sv. Jiljí ,jelikož původní zvon sv. Jan Václav Nepomucký byl za doby II.světové války v roce 1942 zrekvírován pro válečné potřeby. Tento zvon o váze 220 kg zde byl zavěšen od roku 1924, kdy byl ulit zvonařskou firmou Perner z Č.Budějovic . Kmotrem zvonu byl tehdy starosta Heřmaně Václav Lukáš.Na tento zvon se učinila sbírka jak od farníků,dobrodinců tak i od krajanů z Ameriky. Nový zvon jsme pojmenovali po zvonu starém sv. Jan Nepomucký. Na zvon přispěli farníci z farnosti Heřmaň , dobrodinci z Písku, Protivína i okolí a hlavně nejvíce Obecní úřad v Heřmani,dále Obecní úřad ve Skalách a v Ražicích. Nový zvon je bronzový o váze 220 kg s elektrickým pohonem pro každodenní zvonění. Byl ulit jihočeským zvonařem Michalem Votrubou z Myslkovic u Soběslavi. Zavěšen a slavnostně požehnán protivínským děkanem Janem Mičánkem byl na svátek sv. Jiljí 2.září 2017.Zvon se vrátil na své místo po 75. letech.

Zvoníme každý den elektricky šetrným lineárním motorem ,,Anděl Páně" ve 12:00h  ,,Klekání" v 19:00h a půl hodiny přede mší v neděli 15:30h

Nejstarší a největší

zvon sv. Jiljí

Bronzový zvon sv. Jiljí o průměru 90cm, váze 500 Kg a tónu H1 darovalo město Písek kostelu v Heřmani v roce 1593. Zvon byl ulit v Praze zvonařem Hansem Chrisstofem Leflerem . V roce 2014 byla provedena generální oprava střechy a také zvonice. Zvonová hlava byla zpevněna,opraveno unášení zvonu. Pohyb zvonu je zajištěn doposud  na  tzv. ruční pohon provazem.

Zvoníme při zvláštních příležitostech.

Umíráček

Bronzový zvon - umíráček  o váze 25 kg byl za doby I.světové války v roce 1917 zrekvírován pro válečné potřeby .Na zvonu byl nápis: ,,Svatý Jiljí oroduj za nás". V roce 1918 nechal arcikněz M. Pučej odlít u firmy Manoušek dva železné zvony. Byly to ,,první prvorepublikové zvony" malý zvon byl určen do kostela sv. Jiljí v Heřmani a druhý velký byl určen pro kostel sv. Václava v Krči. V roce 1945 byl provizorně přemístěn na zvonové místo po zvonu sv. Jana Václava Nepomuckého ,kde zůstal až do roku 2017, kde byl nahrazen zvonem novým a odstaven pro nadbytečnost . V květnu 2019 jsem vyrobil novou zvonovou stolici pro tento zvon a  přemístnil nad zvon sv. Jiljí a sv. Jan Nepomucký. Pohon je tradičně na ruční provoz .                                                            Zvoníme při zvláštních příležitostech.