FARNOST

Římskokatolická farnost Heřmaň u Písku je územním společenstvím římských katolíků v rámci píseckého vikariátu českobudějovické diecéze. Heřmaň patřila do majetku Vyšehradské kapituly sv.Petra a Pavla v Praze. Středověká plebánie zanikla za třicetileté války a Heřmaň byla přifařena k Bílsku. Samostatná farnost byla obnovena v roce 1853.

Farnost je administrována ex currendo z Protivína.

Administrátor excurrendo je označení pro kněze pověřeného správou i jiné než své domovské farnosti. V zemích, kde je nedostatek kněží, jako například v České republice, je tento jev, kdy má jeden kněz na starosti více farností, naprosto běžný.

Administrátor excurrendo R.D. Ing. Jan Mičánek

Území farnosti
Budičovice • Heřmaň • Ražice • Skály • Štětice

Budičovice je malá vesnice, část obce Skály v okrese Písek. Nachází se asi 0,5 km na jihozápad od Skal. Vesnicí protéká Skalský potok. Je zde evidováno 23 adres. V roce 2011 zde trvale žilo 35 obyvatel.

Heřmaň je obec ležící v jižních Čechách v okrese Písek. Rozkládá se na levém břehu řeky Blanice, v Českobudějovické pánvi, v nadmořské výšce 382 m. Žije zde 275 obyvatel.

Ražice je vesnice v Jihočeském kraji v okrese Písek, zhruba 8 km jihozápadně od města Písku. Je to důležitý železniční uzel na křížení tratí Plzeň - České Budějovice a Ražice-Tábor.

Skály je obec v okrese Písek v jižních Čechách. Připojené osady jsou Budičovice, Dvorce a Božejovice. Vesnice je vedena jako vesnická památková zóna. Nacházejí se zde venkovské statky ve stylu lidového baroka. Obcí protéká Skalský potok, který se vlévá do Blanice. Poblíž Skal, směrem na severovýchod, se nachází přírodní památka Skalský rybník. Žije zde 280 obyvatel.

Štětice je vesnice, část obce Ražice v okrese Písek. Nachází se asi 1,5 km na jih od Ražic. Prochází zde silnice II/140. Je zde evidováno 60 adres. V roce 2011 zde trvale žilo 110 obyvatel.