ADOP PÍŠŤAL

Co to adopce píšťal vlastně byla a jak probíhala.

Adopce píšťal byla jedna z možností jak získat potřebné finance na záchranu varhan pro příští generace.

Dovolili jsme si proto oslovit veřejnost a podnikatelskou sféru obcí i regionu a nabídli zájemcům záchrany varhan tzv. adopci píšťal.

Heřmaňské varhany obsahují 369 píšťal, z nichž každá potřebovala "pomoc" .
Píšťaly jsou tradičně cínové a dřevěné . Nejstarší a největší jsou dřevěné
píšťaly, od barokního stavitele Fridricha Semráda ze Sedlce z roku 1782 v počtu 24 ks, nacházející se v zadní části varhan. Ostatní píšťaly cínové a dřevěné jsou vyrobeny jihočeským varhanářem Václavem Michaelem Móllzerem v Táboře v roce 1881 v počtu 345 kusů. Píšťaly jsou v přední části varhan.

Symbolická hodnota píšťal byla: v hodnotě od 150 do 5000 Kč .                        Píšťaly k adopci byly znázorněny v tabulce a byly řazeny do hudebních
rejstříků. Varhany disponují 6. rejstříky manuálu a 2. rejstříky pedálu (nejstarší část varhan).

Rejstřík manuálu : Principal houslový 4', Flétna 8', Salicional 8',  Principal 8', Octava 2', Kvinta šumící 1 1/2' .                                                                                           Rejstřík pedálu: Subbass 16', Violonbass 8',                                                                             U všech píšťal byla uvedena hodnota píšťaly podle barev, za kterou bylo možné danou   píšťalu adoptovat (zachránit) .

Odkaz na tabulku objednání adopce píšťal byl na konci této stránky a tabulka není funkční

Z varhan jsou zpravidla vidět pouze přední píšťaly, kterým bývá věnována zvláštní umělecká pozornost. Tato přední čestná  řada se nazývá prospekt a byla možností  pro adopci Obecními úřady, organizacemi, spolky, sdruženími atd.

Rozhodnul-li se někdo k adopci, vybral si z tabulky volnou píšťalu podle darované částky, která nebyla označena nápisem "adaptováno" viz. legenda pod tabulkou. Po výběru dané píšťaly se vyplnil rezervační formulář. Každý "adoptivní rodič" obdržel pamětní list a jeho jméno bylo zaneseno do listiny, která byla uložena do zachráněných varhan pro příští generace. Svým příspěvkem - darem na církevní účely bylo možno snížit si základ daně z příjmu ( fyzické i právnické osoby podle §20 odst. 8 zákona č. 586/1992 Sb.). U příspěvků 1000,-Kč a vyšších na požádání bylo vystaveno potvrzení pro daňové přiznání.

Vám za podporu, modlitby i pomoc,  že s Vaší pomocí se
záchrana heřmaňských varhan podařila zrealizovat.

Hanus Petr Pavel

kostelník, zvoník a ponocný