ZÁCHRANA HISTORICKÝCH VARHAN

Dovolili jsme si oslovit veřejnost a podnikatelskou sféru obcí i regionu a nabídnuli zájemcům záchránit  varhany - tzv. adopcí píšťal.

Adopce píšťal byla jedna z možností jak jsme mohli získat potřebné finance na záchranu heřmaňských varhan pro příští generace.

Heřmaňské varhany obsahují 369 píšťal, z nichž každá potřebovala "pomoc" .
Píšťaly jsou tradičně cínové a dřevěné . Nejstarší a největší jsou dřevěné
píšťaly, od barokního stavitele Fridricha Semráda ze Sedlce z roku 1782 v počtu 24 ks nacházející se v zadní části varhan. Ostatní píšťaly cínové a dřevěné jsou vyrobeny jihočeským varhanářem Václavem Michaelem Mólzerem z Tábora v roce 1881 v počtu 345 kusů. Píšťaly jsou v přední části varhan.

Symbolická hodnota píšťal byla v hodnotách  od 150 do 5000 Kč . Píšťaly byly k adopci znázorněny v adopční tabulce a byly seřazeny do hudebních rejstříků.

Varhany disponují 6. rejstříky manuálu a 2. rejstříky pedálu (nejstarší část varhan).

Rejstřík manuálu : Principal houslový 4', Flétna 8', Salicional 8', Principal 8', Octava 2', Kvinta šumící 1 1/2' .

Rejstřík pedálu: Subbass 16', Violonbass 8', U všech píšťal je uvedena hodnota píšťaly podle barev, za kterou je možné danou píšťalu adoptovat (zachránit) .

Z varhan jsou zpravidla vidět pouze přední píšťaly, kterým bývá věnována zvláštní umělecká pozornost. Tato přední čestná (VIP) řada se nazývá prospekt a byla  možností pro adopci Obecními úřady, organizacemi, spolky, sdruženími atd.

Původním cílem této webové stránky bylo získání finančních prostředků na záchranu historických varhan v kostele sv. Jiljí v Heřmani u Písku, aby byl tento nástroj zachován i pro další generace.

Na záchranu varhan bylo vybráno celkem 265 000 Kč. Na varhany 260000 a elektroinstalaci 5000Kč. Z důvodu nově zjištěných závad, které se objevili až po úplném rozebrání varhanního ústrojí a zvýšení celosvětových cen energií se cena nakonec navýšila na novou cenu 310 000Kč.

Rozdíl ceny jsme snížili o 12 000Kč, příspěvkem z poutě sv.Jiljí i benefičního koncertu 7.10.2022 i příspěvky dobrodinců.

O pomoc s financování chybějící částky 29 400Kč byli, osloveny obce Skály, Heřmaň a Ražice spravedlivou rovnou třetinou - 9800Kč.

Obec Skály přispěla částkou 9800Kč.

Obec Ražice nesouhlasila s navýšením rozpočtu opravy varhan a proto nepřispěla.

Obec Heřmaň 9800Kč

Záchrana varhan byla úspěšně dokončena.

Všem dárcům, dobrodincům, Obcím Heřmaň, Skály a Ražice moc děkujeme

Hanus Petr Pavel kostelník